מנגרים עם הנוער במועדון -סדנאות קהילתיות

פרולוג

יום ראשון, 20:37 בערב, הישוב הקהילתי אשחר-

טוב...אז אנחנו מתקלחים וחוזרים כן?

בדיוק הסתיים יום עבודה בן 8 שעות והחבר'ה מסכמים ביניהם איך ממשיכים את הערב. זה אחד הסימנים עבורנו שסדנת הנגרות לנוער הייתה מוצלחת.על נוער באופן כללי ועל המועדון שלהם

תחושת השייכות לקבוצת השווים תופסת מקום מאוד מרכזי בחייהם של מתבגרים. החברים והחברות הופכים למשפחה שנייה והזמן בו מבלים יחד הולך וגדל.

לא פחות חשוב מהקבוצה עצמה חשוב גם המקום בו הם נפגשים. מועדון הנוער, הקן או הסניף (בכל מקום הוא נקרא אחרת) - המקום הזה הוא מרחב מאוד משמעותי בתהליכי החינוך החברתי.

כששאלנו בנות ובני נוער למה המועדון חשוב להם כל כך, חלקם סיפרו שזה פשוט המקום שלהם. זה המקום שבו הם יכולים להיות עצמם בלי שאף אחד יטיף להם, שם הם יכולים לפגוש חברים שדומים להם. זה המקום שבו מבינים אותם, מקום שבו מנקים את הראש מהלימודים ומהבית. יש כאלה שאפילו העידו שהמועדון היה מקום מפלט שאליו ברחו אחרי מריבה עם ההורים.

אחת הבעיות עם מועדוני הנוער היא שהוא של "כולם". למרות שהחבר'ה מגיעים לשם לעיתים די קרובות ועבור חלקם הוא סוג של בית שני, אף אחד לא ממש שומר על הציוד ויש המון בלאי ותופעות של ונדאליזם.איך נולד הרעיון לסדנת נגרות ייחודית לנוער?

לפני 8 שנים, לאחר עבודה במסגרות חינוך בלתי פורמאליות שונות- יפעת כרכזת חינוך חברתי בישוב בו גדלה ואמיר כמנהל נגריה בפרויקט "העסק שלנו" שדואג לתעסוקה ועבודה לנוער בסיכון בשעות אחה"צ, התחלנו לגבש רעיון לסדנה קבוצתית לנוער. בתקופה ההיא התלהבנו מכל דבר שבנינו והבנו שברגע שאדם בונה משהו, הערך שיש לו והחיבור שלו לרהיט שבנה בעצמו עולה באופן משמעותי.

אוי למי שיהרוס או יזיק למשהו שבניתי בשתי כפות ידי! אז חשבנו שיהיה נחמד לנסות לאגד קבוצות של בני נוער סביב מטרה משותפת שרק יכולה "להרים להם"- לבנות כמה רהיטים יחד עבור המועדון שלהם.סדנת נגרות לנוער- בנייה בעץ ועיצוב המועדון

הרעיון הבסיסי של הסדנה הוא פשוט:

יחד עם קבוצת בני נוער אנחנו מעצבים ובונים דברים שימושיים שונים במועדון שלהם. ברגע שהם שותפים לתהליך העבודה וכולם נותנים יד למטרה משותפת, ההשלכות החיוביות על הקבוצה הן אדירות.

מבחינתנו הסדנה באה לשרת את התהליך החינוכי שהחבר'ה עוברים במסגרת החינוך הבלתי פורמאלית-חברתית אליה הם שייכים. אנחנו מתאימים את התכנים והתוצרים עבור כל קבוצה באופן ספציפי ושומרים על קשר עם מדריכי הקבוצה באופן הדוק כי הם גורם מאוד משמעותי בתהליך הזה. יחד איתם אנחנו יכולים לאתר את ה-DNA של הקבוצה, להתחבר אליו ולתת לו ביטוי ישיר בעיצוב המרחב שבו בני הנוער נפגשים.

בפועל, עם כל קבוצה אנחנו עוברים תהליך שונה כי כל קבוצה משתפת פעולה בצורה אחרת. יש כאלה שנהנים מהפן הטכני שבעבודה, יש שנהנים מהחברותא ויש כאלה שממש מתמסרים לתהליך ואז...יחד אנחנו עפים גבוה גבוה.
במסגרת הסדנה החבר'ה נחשפים לעבודה בטכניקות שונות, כל אחת/ד יכול להתחבר למשימה אחרת שמסקרנת אותו וללמוד לעבוד עם כלים מגוונים. אנחנו מאפשרים להם להבין שהם יכולים לעשות המון דברים שהם לא רגילים לעשות בעצמם ביומיום דרך עבודה עם הידיים.

הם יוצאים נשכרים גם ברמה האישית וגם ברמת הקבוצה שנשארת עם תוצרים שווים במועדון.